Güncel

Yeşil Bina

0

23 Aralık 2017 tarihli resmi gazetede, Binalar İle Yerleşmeler İçin Yeşil Sertifika Yönetmeliği  yayınlanmış, yönetmelik ile “Binalar ve yerleşmelerin doğal kaynakları ve enerjiyi verimli kullanarak çevreye olan olumsuz etkilerini azaltmak için değerlendirme ve belgelendirme sistemlerinin oluşturulmasına, değerlendirme ve belgelendirme sürecinde rol alacakların görev, nitelik ve sorumluluklarının belirlenmesine ilişkin usul ve esasları düzenlemek” amaçlanmıştı.

Geçtiğimiz günlerde ise yeşil sertifika uzmanı, yeşil sertifika değerlendirme uzmanı, yeşil sertifika komisyonu ve değerlendirme kuruluşunun niteliklerini, eğitim ile ilgili hususları, yeşil bina ile yeşil yerleşmelerin değerlendirmesine ilişkin şartları kapsayan değerlendirme kılavuzlarını ve denetlemelere ilişkin usul ve esasları belirlemek için aynı yönetmelik dayanak gösterilerek, Binalar İle Yerleşmeler İçin Yeşil Sertifika Uygulama Tebliği yayınlandı. Yönetmelik ve tebliğ yeşil bina uygulamasını zorunlu tutmamış, yeşil bina projelerindeki usul ve uygulamaları karara bağlamış.

Yeşil bina uygulamaları yaygın olmamakla birlikte tercihen yapılabilmektedir. İnşaatın yer seçiminden başlayarak, kullanılacak malzemeden, inşaat atıklarına, tasarımından enerji tasarrufuna kadar inşaat ve binanın kullanım aşamalarının çevreye en az zarar verecek şekilde seçilmesi, Yeşil Bina Uygulaması olarak tanımlanabilir. Amacının dışına çıkarılmadığı sürece, yaşamımız boyunca çevreye olabilecek olumsuz etkilerimizi azaltabilmek için iyi bir uygulama olabilir.

Yeşil bina kavramıyla birlikte uluslararası alanda bu kavramın yayılması ve derecelendirilmesi için sertifikasyon sistemleri ortaya çıkmıştır. Yeşil binaların değerlendirilmesi amacıyla birer araç olarak kullanılan bu sistemler, ortaya çıkarıldıkları ülkelerin bölgesel ve ekonomik özellikleri, standartları ve yasaları kapsamında oluşturulmuştur. Bunlardan, BREEAM(Bina araştırma çevresel değerlendirme metodu), LEED (Enerji ve çevresel tasarımda liderlik), DGNB (Alman sürdürülebilir binalar Konseyi), Green Star, EDGE  (Yüksek Verimlilik İçin Tasarımda Mükemmellik) Sertifikaları uluslararası sertifikalardır.

Ülkemizde, 2007 yılı itibari ile bu sertifikalar baz alınarak ÇEDBİK öncülüğünde Ulusal Yeşil Bina Setifikası geliştirilmesi için sadece konut alanında geçerli B.E.S.T. sertifikasyon sistemi oluşturulmuştur.

Herhangi bir zorunluluk getirilmeyen yeşil bina ve yerleşke mevzuatı uygulama, sertifikasyon sistemi üzerinden ilerlemekte, kriterleri sağlayan bina ve yerleşkeler, danışman firmalar aracılığıyla yurt içi ve yurt dışı sertifikalarına başvuru yapabilmektedir.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı LEED NC Silver, İzmir Ticaret Odası Binası LEED NC Gold, Optimum AVM (Gaziemir) BREEAM Outstanding ülkemizdeki yeşil bina uygulamalarının örneklerindendir. Sizler de yolunuz düşerse, bu yapılara farklı bir gözle tekrar inceleyip farkı görebilirsiniz.

Zeynep Tanyeri
1979 senesinde Bingöl'de doğdu. Uzun yıllardır İstanbul'da yaşamakta evli ve iki çocuk annesidir. Üniversite eğitimini Çevre Mühendisliği bölümünde, Aksaray Üniversitesinde tamamladıktan sonra, Bahçeşehir Üniversitesinde Mühendislik Yönetimi üzerine Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Bazı özel eğitim kurumlarında, çevresel açıdan yaşam döngüsü değerlendirme ve post prodüksiyon eğitim sertifikaları aldı. Yaklaşık 15 senedir bir kamu kuruluşunda çevre yönetimi üzerine çalışmalar yürütmekte ve sıfır atık uygulama çalışmaları yapmaktadır. Ödüllü, bayat ekmeklerin değerlendirilmesi, kurumsal süreçlerin yaşam döngüsü değerlendirilmesi projelerinde çalıştı.

  Birlikte Yaşama Kuralları vol.712354: Bayramda Küslük Olmaz

  Önceki içerik

  Madde 9: Allah’ın Sıfatlarının Keyfiyeti

  Sonraki içerik

  Yorumlar

  Yorum Yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir