Sizden Gelenler

Bir Konya Geleneği: Şivlilik

0

Recep ayının ilk cuma gecesi olan Regaip; rahmeti, bereketi ve mağfireti bol üç ayların manevi iklimine girildiğinin habercisidir. Allah’ın mağfiretinin, engin lütuf ve kereminin üzerimize sağanak sağanak yağdığı bir rağbet gecesi.

İstek, arzu ve beğenmedir rağbet. İnsan rağbet ettiği değerlere göre rağbet görür. Regaip Kandili ise her türlü arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı, rağbetlerimizi iyiye, doğruya, güzele, faydalı olana, hakka ve hakikate yöneltme; bütün işlerimizi O’nun rızasına uygun hale getirme çabasıdır. Biz de bu berekete ulaşanlardan oluruz inşallah.

Konya manevi iklimi bereketli olan, Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapmış, taşı toprağı kadim sadâlar ile dolu bir şehrimizdir. Şimdi sizlere Konya’nın unutulmaz geleneklerinden olan ve şu an içinde bulunduğumuz vakti mübareklemek için miras bırakılan bir gelenekten bahsetmek istiyorum.

Konya’da Şivlilik Geleneği

Nedir bu Şivlilik diye soracak olursanız kısaca teşrif eden mübarek üç aylara saf kalpli çocuk ağzından hoş gelişler ola demenin cıvıltısı diye tanımlayabilirim belki. Üç ayların başlangıcı olan Recep ayının ilk perşembe günü sabah namazları ile birlikte başlayan Şivlilik, çocukların ellerine aldığı poşetlerle kapı kapı gezip söyledikleri tekerlemelerle Şivlilik ikramlarını topladıkları; sokakların ve hanelerin çocuk cıvıltıları ile bayram ettiği bir Konya geleneği.

Şivli şivli şişirmiş,
Erken kalkan pişirmiş,
İki çörek bir börek,
Bize namazlık gerek.
Şivliliiiiik…

Önemli olan bir hadisenin hale yansımasıdır ya, eskimeyen eskiler bu hali daha çocuk yaşlarda hal ile öğreterek diri tutmayı öğretmişler bir sonraki kuşaklara.

Kuran ve sünnet iklimine ters düşmeyen pek çok geleneksel emanetimiz var. Bahsettiğim Şivlilik güzellemesi bunlardan sadece bir tanesi. O emanetlerin muhatapları olduğumuzu unutmayıp tekrar hayat buldurmak ve bizden sonraki yavrucaklara da yaşatmak, kabukta kalmayıp öze inebilmek nasip olsun bu güzel vakitlerin hürmetine.

Yazımız alemlere rahmet olan iki cihan serveri Efendimiz’in duası ile bereketlensin,

“Allahım, receb ve şâbanı bize mübarek kıl ve bizi ramazana ulaştır!”

 

Lavanta
Gül-i gülzâr-ı vahdet goncasıdır çâr-deh ma'sûm Velâyet bağının ezhârıdırlar zâde-i mazlûm Meveddet onlara cân u gönülden bizlere mersûm Hulûs-i aşk ile dil-beste-i nûr-i likâyız biz⚘

Bizim Rumeli

Önceki içerik

Tahtta Oturan Âlim: Uluğ Bey

Sonraki içerik

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arşiv