Güncel

Biyogaz

0

Biyogaz, organik maddenin karbondioksit ve metan gazına dönüşmesiyle oluşan yenilenebilir enerji kaynağıdır. Biyogaz elde ediniminde temel madde olarak bitkisel atıklar, hayvansal atıklar ve hayvan gübresi kullanılmaktadır.  Organik maddelerden hayvansal gübreler kullanımının verimli olması sebebiyle dünya genelinde en çok tercih edilen biyogaz kaynağıdır. Ayrıca, belediye atığı olarak nitelendirilen ticari, endüstriyel ve kurumsal atıklar ile  atık sahalarına gönderilen çöplerin, hayvansal ve bitkisel bazlı organik atık miktarının fazla olması durumunda bu atık sahalarında da biyogaz elde edilebilmektedir.

Biyogaz Nerelerde Kullanılır?

Biyogaz, doğrudan yakılarak ısı eldesinde, türbin yakıtı olarak elektrik eldesinde ve yakıt pillerinde kullanılabilmektedir. Atıktan elde edilmesi sebebiyle biyogaz, çevreci bir enerji kaynağı olarak nitelendirilir.

Biyogaz Nasıl Üretilir?

Gıda veya hayvan atıkları gibi organik maddeler, anaerobik sindirim adı verilen bir süreçte, oksijen yokluğunda mikroorganizmalar tarafından parçalandığında üretilir. İçerik olarak, metan ve karbondioksitten oluşur. Ayrıca az miktarda hidrojen sülfür, siloksanlar ve bir miktar nem ihtiva eder.

Dünyada Biyogaz Kullanımı Sıralaması

Tahmini 50 milyon hane ile en fazla biyogaz kullanan ülkeler arasında Çin’in başı çektiği tahmin edilmektedir. Kullanıcılar, çoğunlukla kırsal alanlardaki küçük ölçekli ev ve köy fabrikalarından oluşmaktadır. İngiltere’de faaliyette olan 100’den fazla biyogaz tesisi bulunurken, Amerika Birleşik Devletleri’nde 2.000’in üzerinde biyogaz üreten tesis olduğu tahmin edilmektedir. 2017 verilerine göre, Türkiye’de elektrik enerji ihtiyacının yaklaşık % 0,7 gibi bir oranının, biyogaz tesislerinden elde edildiği saptanmıştır. Görülüyor ki her türlü organik malzeme bizim için çok değerli, atık haline gelse dahi. Doğru teknolojik yöntemlerle atık haline gelen bir malzemeden enerji elde edilebilmesi gayetle mümkün.

Günümüzde biyogaz denildiğinde akla gelen ilk konulardan biri de hayvanların gaz salınımlarından meydana geldiği iddia edilen iklim değişiklikleri konusu. Global gıda endüstrisinin hayvanların gaz salınımlarıyla ilgilenmelerinin iklim değişikliğinden ziyade onların insanların kontrol edilebilirliği istekleri ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Doğa kendini tamir eder, yeter ki onu olumsuzluğa götürecek dış bir müdahale olmasın. Hayvanlar da olumsuz bir müdahale yapmayacak kadar doğayla uyumlu varlıklar. Hal böyleyken hayvan yetiştiriciliğini, iklim değişikliğinin nedenleri arasına sokmak pek doğru olmasa gerek.

Zeynep Tanyeri
1979 senesinde Bingöl'de doğdu. Uzun yıllardır İstanbul'da yaşamakta evli ve iki çocuk annesidir. Üniversite eğitimini Çevre Mühendisliği bölümünde, Aksaray Üniversitesinde tamamladıktan sonra, Bahçeşehir Üniversitesinde Mühendislik Yönetimi üzerine Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Bazı özel eğitim kurumlarında, çevresel açıdan yaşam döngüsü değerlendirme ve post prodüksiyon eğitim sertifikaları aldı. Yaklaşık 15 senedir bir kamu kuruluşunda çevre yönetimi üzerine çalışmalar yürütmekte ve sıfır atık uygulama çalışmaları yapmaktadır. Ödüllü, bayat ekmeklerin değerlendirilmesi, kurumsal süreçlerin yaşam döngüsü değerlendirilmesi projelerinde çalıştı.

  Minik Moda Sözlüğüm

  Önceki içerik

  Gıda Takviyeleri-II

  Sonraki içerik

  Yorumlar

  Yorum Yaz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  En Son Eklenenler

  En Son Eklenenler

  Arşiv