Güncel

Enerji

0

Petrol gibi fosil yakıt kaynaklarının bulunabilirliği, güvenirliğindeki düşüşler ve bu gibi enerji kaynağına yönelik taleplerdeki değişimler; bağımlı ülkelerin enerji, ulaşım, gıda, lojistik gibi faaliyetleriyle beraber ekonomi ve çevre güvenliğini de olumsuz yönde etkiler. “Güvensiz veya yetersiz enerji kaynaklarına sahip bir ulus, insanlarını besleyememe ve barındıramama, çevresine özen gösterememe ve ekonomisini sürdürememe riskiyle karşı karşıyadır.“¹

Ülkeler enerji ihtiyacını karşılayabilmek için petrol, kömür, doğalgaz gibi fosil yakıtların yerine alternatif enerji kaynaklarına yönelmekteler. Bunun için atık yakıtlar dahil birçok alanda enerji ihtiyacını karşılamak üzere yeni arayışlar içindeler. Ancak alternatif enerji kaynakları bir çare olmakla beraber sürekliliğinin olmaması, kesintili olması gibi özellikleriyle enerji güvensizliğini doğurduğundan, ülkeler fosil yakıt kullanımından bağımsız kalamamaktadır. Bu durumda: “Petrol kaynaklarının mevcudiyetindeki azalma, petrolden üretilen malların maliyetlerinin artmasına neden oluyor. Bilim adamları, yılda 36 milyar galon ulaşım yakıtını biyoyakıtlarla ve 16 milyar galonu selülozik (orman ürünleri) hammaddelerle değiştirmeyi umuyor.“²

Günümüzde ekonomisi güçlü devletler dahil, ülkeler yenilenebilir (güneş, rüzgar, jeotermal v.b) enerji kaynaklarını kısmen kullansalar da  fosil yakıtlara bağımlı faaliyetlerini sürdürmektedirler.

İklim değişikliği öngörülerinin gerçekleşmesiyle beraber sera gazı emisyonlarının düşürülmesi adına, hızlı aksiyon almak için Avrupa Birliği’nin 2019 yılında Paris Anlaşması’na uyum yolunda temiz enerji kullanımı, sürdürülebilir sanayi, yeşil inşaat, sürdürülebilir gıda, kirliliğin ortadan kaldırılması, sürdürülebilir ulaşım ve biyoçeşitliliğin korunması gibi konuları hedeflediği  Avrupa Yeşil Mutabakatı ile birçok alanda yeşil enerji kaynaklarının kullanılması planlanmış; mutabakata dahil olan ülkeler, mutabakata uyum sağlayabilmek için fosil yakıtların yerine rüzgâr, güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının konulmasını hedeflemiştir.

Enerji verimliliği, alternatif yakıtlar, yenilenebilir enerji kaynakları, atıktan yakıt gibi duyduğumuz birçok yöntem enerji taleplerini karşılayabilmek için geliştirilmiş yöntemler ve teknolojilerdir. En az bu yöntemler kadar etkili olabilecek enerji verimliliği yöntemleri arasında enerji tasarrufu da yer almaktadır. Bireysel düzeyde de uygulayabileceğimiz enerji tasarruf yöntemlerinden birkaç örnek sayabiliriz.

Enerji tasarrufunu nasıl yapabilirim?

 • Şarjı düşükken cep telefonunuzu kullanmaktan kaçının. Çünkü bu durumda telefonunuz normalden daha fazla enerji harcar.
 • Uygun hava şartlarında klima kullanmak yerine iyi hava akışı sağlamak için pencereleri ve kapıları açabilirsiniz.
 • Su kaynatırken doğru miktarda suyu ölçün ve tencerenin kapağını kapatın. Suyu daha hızlı kaynatacak ve daha az enerji kullanacaktır.
 • Normal ışıklar yerine LED ışıkları kullanın.
 • Bilgisayarınızda ekran koruyucu kullanmayın -monitör tüm bilgisayarın enerjisinin yüzde 40’ını kullanır.-
 • Enerji kullanımını azaltmak için ışık sensörleri, el kurutma makineleri ve hareket dedektörlü musluklar kullanın.
 • Hava sıyırma veya kalafat ile evdeki pencere ve kapıların etrafındaki hava sızıntılarını kapatın.
 • Programlanabilir bir termostat takın.
 • Yanmış ampulleri yeni enerji tasarruflu ampullerle değiştirin.
 • Yeni cihazlar satın alırken “Energy Star” etiketine bakın.
 • Kullanılmadığı zaman ışıkları, aletleri ve elektronik cihazları kapatın.
 • Hafta sonu ve tatil zamanı boyunca iş yerindeki bilgisayarları kapatın.
 • Fırın veya klima filtrelerini düzenli olarak temizleyin veya değiştirin.
 • Su ısıtıcısı sıcaklığını 120 derece Fahrenheit’e ayarlayın.
 • Düşük akışlı musluklar ve duş başlıkları kullanın.

 

1, 2- Kaynak: https://www-fs-usda-gov.translate.goog/science-technology/energy-forest-products/energy?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=tr&_x_tr_hl=tr&_x_tr_pto=sc

Bir Güzel, Kemal Batanay

Önceki içerik

Gıda İsrafını Nasıl Engelleyebiliriz?

Sonraki içerik

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arşiv