Güncel

Google Dökümanlarda Erişim İzinleri Kullanımı

0

En son yazımızda Google Drive’da dosya erişim izinleri üzerine inceleme yapmıştık. Bu yazımızda ise tanımlanan erişim izinlerinin nasıl kullanıldığını inceleyeceğiz. Google dokümanlar dosya üzerinde 3 farklı erişim izni tanımlamıştır.

Bunlar:

 • Görüntüleme (Viewing)
 • Düzenleme (Editing)
 • Yorumlama/Önerme (Suggesting)

Eğer birisi sizinle Görüntüleme seçeneğini işaretleyerek bir dosya paylaştıysa dosya üzerinde herhangi bir değişiklik yapamazsınız. Dosya size Görüntüleme modunda olduğunuzu belirtir ve hiçbir ekleme veya çıkartma yapmanıza izin vermez. Bunun için en azından Düzenleme iznine sahip olmanız gerekmektedir. Düzenleme iznine sahipseniz dosya üzerinde istediginiz değişikliği yapabilirsiniz. Eğer Yorumlama/Önerme iznine sahipseniz yazı üzerinde değişiklik yaptığımızda bu değişiklikler dosyayı görebilen kişilere bir öneri olarak gittiğinden dolayı onlar da bu önerileri kabul edip etmeme hakkına sahip olurlar.

Özellikle birlikte çalışma yapılan durumlarda sıkça kullanılan bu izin, yazıyı ilk yazan kişinin kendi yazdığı cümleyi ve önerilen cümleyi gösterir. Yazıyı yazan kişi iki cümle arasındaki farkı görerek karşılaştırma yapabilir. Yazım hataları, cümle düşüklükleri veya daha iyi bir cümle önerimi bu özellik kullanarak yapılabilir. Aşağıda eklenen videoda farklı erişim izinlerinin nasıl kullanıldığını görebilirsiniz.

Beyza Yaman
Beyza Yaman bilgisayar bilimleri mezunu olup yine ayni bolumde arastirmaci olarak gorev yapmaktadir. Sumbul Sokak'ta teknoloji alaninda yazilar yazmaktadir.

  Helal Et Meselesi

  Önceki içerik

  Çocuğum Senden İzin Alabilir Miyim?

  Sonraki içerik

  Yorumlar

  Yorum Yaz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  En Son Eklenenler

  En Son Eklenenler

  Arşiv