Güncel

Hakeme Gözlük, Eline Sözlük

2

Biraz atarlı biri olduğumdan mıdır nedir(!) sosyal medyada belli tipler bizim timelinea düşüp duruyor. Kendini bilmez bu tip insanların kelime ve kavramların içini boşaltmasından çektiğim kadar da hiçbir şeyden sıkıntı çekmedim. En son “rabıta” kelimesini kendi aklınca bir yere hapsetmiş, millete akıl öğretmeye çalışan birine denk geldim, elimde değil verdim veriştirdim.

Kelime bir kalıptır, içine mana dökülmüştür. İçinde su olmayan bir bardak hayal edin. Bizim susuzluğumuzu dindiren su mudur, bardak mı? İnsan bildiği kelime kadar öğrenebilir, öğretebilir. Ancak doğru kelimeler vesilesi ile yanlış anlaşılmalara sebep olmadan insanlarla doğru iletişim kurabilir, düşünebilir, üretebilir. Oysa biz artık tüm bunların yerine sabrımız da dahil olmak üzere her şeyi tüketmeyi seçiyoruz.

Büyüklerimizin bize hatırlattığı bir söz vardır, “Bilmediğiniz değil, bildiğiniz kelime için sözlüğe bakın!” İlk zamanlar bir mana veremiyordum. Yani bildiğim bir kelime için neden sözlüğe bakayım ki? Sonradan tecrübeyle anladım ki kelimeler okyanuslarda yüzen balıklar gibiymiş, biz onları yanlış bir oltaya taktığımız yanlış bir yemle avlamaya çalışıyormuşuz da meğer ondan yakalayamıyormuşuz. Bu da kelimelerin rastgele kullanıldığını zannetmemize ve hikmetinin anlaşılmamasına sebep oluyormuş.

Bu konunun çok ıstırabını çekmiş bir kardeşiniz olarak kelimelerden, kavramlardan korkmamanızı tavsiye edeceğim. Elinizin altında mutlaka bir kaç dilde sözlük olsun. Çok zengin bir dilimiz var ama biz ancak üç yüz, beş yüz kelime ile konuşmaya AN-laşmaya çalışıyoruz.

Artık oltayı da bir kenara bırakıp denize dalmak zamanı gelmedi mi azizim?

Yıldızname
Sayılmayız parmağ ile Tükenmeyiz kırmağ ile Taşramızdan sormağ ile Kimse bilmez ahvalimiz. Erenlerin çoktur yolu, Cümlesine dedik beli; Gören bizi sanır deli, Usludan yeğdir delimiz Tevhid eden deli olmaz Allah deyen mahrum kalmaz Her seher açılır solmaz Bahara erer gülümüz.

  Cennet Vizesi

  Önceki içerik

  İlahi Feyizler

  Sonraki içerik

  2 Yorum

  1. Cok dogru. Buna önem versek toplum değişir ya huu

  2. 👏🏻👏🏻Bu nedenle o kadar anlattım anlamadı serzenişleriyle geziyoruz

  Yorum Yaz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Arşiv