Güncel

İnternet Hızı Nelere Bağlıdır?

0

Merhabalar! En son yazımızda “İnternet hız testi nasıl yapılır?” konusunu ele almış ve hızlı bir internet bağlantısının öncelikle satın aldığımız internet paketine bağlı olduğunu belirtmiştik. Servis sağlayıcısından satın aldığımız paketin dışında internet bağlantısı bazı dinamiklere bağlı olarak değişmektedir. İnternet bağlantı hızını şekillendiren sekiz farklı etkeni aşağıda sırayla anlatacağız:

Donanım: İnternet hızı ciddi ölçüde aygıtınızın donanımına, kullandığınız modeme veya kablolara bağlıdır. Eğer bilgisayarınız eskiyse (4-5 sene veya fazlası) bu internet hızınızın yavaşlamasına sebep olabilir. Diğer taraftan kullandığınız modemin teknolojisi de internet hızını etkileyebilir. Eski modemler daha zayıf antenlere sahip oldukları için evinizde wifi sinyalinin aralığını yani ulaşabildiği noktayı etkileyebilir. Bu durumda wifi yönlendiricisine ne kadar yakında yer alırsanız, internet hızınız ve bağlantınız o kadar iyi olacaktır.

Virüsler: Eğer sisteminizde virüs varsa arka planda çalışarak sisteminizin ve buna bağlı olarak internet hızınızın yavaşlamasına sebep olabilir. Antivirüs programı yükleyerek veya sadece güvenilir kaynakları ziyaret ederek bilgisayarınıza virüs bulaşmasını engellemeye çalışabilirsiniz.

İnternet Tarayıcısı: Kullandığınız tarayıcı da internetinizin hızını etkileyen bir başka sebeptir. Mesela Internet Explorer; Google Chrome veya Firefox gibi tarayıcılardan çok daha yavaş çalışmaktadır.

Aktif Programlar: Eğer aygıtınızda internete bağlı birçok aktif program varsa o zaman arka planda çalışan programlar -özellikle otomatik güncelleme, senkronizasyon ve yedekleme gibi işlemler- internetinizin hızını düşürebilir.

Kullanıcı sayısı: Bilhassa havaalanı gibi kullanıcı sayısının çok yüksek olduğu yerlerde internet hızının düşük olduğunu fark etmişsinizdir. Aynı şekilde evde internete bağlanan kişi sayısı ve özellikle film indirmek, oyun oynamak, Netflix izlemek gibi fonksiyonlar arttıkça internet hızı da düşer.

İşletim Sistemi: Kullandığımız aygıtta güncel işletim sistemi ve buna uygun işlemciyi kullanmak internetimizin hızını artırabilecek uygulamalardan birisidir.

Genişbant (Broadband): Çevirmeli ağ (Dial-up) bağlantılarının yerini alan ve daha yüksek hızlarda veri transferi gerçekleştirmeye yardımcı olan bir bağlantı teknolojisidir. İnternet servis sağlayıcınız tarafından belirlenir ve DSL, fiber-optik ve uydu bağlantıları gibi çeşitleri vardır. Bunlardan en son teknoloji olanı fiber-optik kablolar kullanılarak sağlanan bağlantıdır ve en hızlı bağlantıyı sağlar. Bununla birlikte yeni olması sebebiyle henüz fiber-optik teknoloji her yere ulaşmamıştır.

Kablolu Bağlantı: Wi-fi bağlantısının hareket halindeyken ve otomatik bir şekilde bağlanabilmesi gibi avantajları olsa da hız açısından maalesef kablolu ağlar kadar etkili olmayacaktır. Bilgisayarınızda kullandığınız kablolu bağlantı (ethernet) wi-fi bağlantısına nazaran her zaman daha hızlı olacaktır.

Bu haftalık da bizden bu kadar! Gelecek yazılarımızda görüşmek dileğiyle…

Gözlerimin Nurusun Ya Resûlallah!

Önceki içerik

#instakıyas

Sonraki içerik

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arşiv