Edebi-Tarihi

Mihrî Hatun’dan Bir Beyit

1

Gülsitanunda bugün ol goncanın feryâd kıl
Yohsa yarın gül gider kalursın ey miskin hezâr

“Ey miskin bülbül, o nazlı goncanın gülşeninde bugün feryad etmeyi akıl edemezsen, yarın gül elden giderse perişan olursun.”

Aşığın sevgilisine aşkını ilan etmesi için hususi bir vakit yoktur. Klasik olarak açıklamak gerekirse, aşığın her zaman gözü yaşlı ve gönlü yaralı olması gerektiğinden, aşkı ilan etmek için şimdiden daha iyi bir zaman yoktur. Zaten dünyada aşktan başka bir nesne olmadığından, an bu an, dem bu demdir. Aşka gelmek için, aşk ilan etmek için niyet alma zamanı şimdidir. Ne dündü, ne de yarın. Her şeyin ve herkesin farkında olarak ya da farkında olmadan aşk için çalıştığı bu dünyada, aşk için bir dakika bile gecikmemek gerekir.

Sevgili her daim pek nazlı olacağından aşık eğer bugün feryad etmezse, sevgilisine olan aşkını bugün ilan etmezse, yarın bu iş için çok geç olabilir. Çünkü zaman akmaktadır, aşksız ve sevgilisiz geçen her saniye bir kayıp olarak değerlendirilmelidir. İnsan kendisine bahşedilen bu kısıtlı zamanı, dünyaya gelme amacının peşinde geçirmekle mükelleftir.

Necati Bey’in ve dolayısıyla Fatih Sultan Mehmet’in çağdaşı olan Mihrî Hatun, bu beytinde, aşığı miskin bir bülbüle, sevgiliyi bir gonca güle, sevgilinin mekanını da tabii olarak gülistana benzetmiştir. Bu beyti, bu teşbih sanatlarını da göz önünde bulundurarak bir de şöyle inceleyelim, ne diyor bize Osmanlı hanımefendisi Mihrî Hatun?

Mihrî Hatun aşığı bir bülbüle, sevgiliyi de goncaya teşbih edip, bununla birlikte aşığa feryad vaktinin şimdi olduğunu söylediğine göre, demek ki goncanın açılmasına pek az bir vakit kalmıştır. Haliyle bülbül, dikkatini ve ilgisini gülden çekip miskinlik yaptığı takdirde, gülün açılmasına tanık olamayacaktır, bülbül masiva ile ilgilenirken, gül açılacak ve bülbül de buna şahit olamayacaktır. Demek ki insan dikkatini asla sevgilisinden çekmeyecek, yaptığı her işi sevgilisi için yapacak ki sevgilisinin tecellisine mazhar olabilsin.

Hasılı, sevgiliye aşkı ilan etmek için, an bu an, dem bu demdir, ne diyor Erkin Koray şarkısında;

“Sevince durma koş ardından
Zaman yoktur git aşkı iste ondan.”

Nida
Nida Karakoç. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde bir edebiyat öğrencisi.

Davut Yıldızı

Önceki içerik

Pestisitler II

Sonraki içerik

1 Yorum

  1. 🌹🥰Şifa oldu.Allah razın olsun.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir