Güncel

Mobilyalarınız Ne Kadar Eski?

1

Eskiden çoğu evde kullanılan masif mobilyalar şimdi ne durumda?

Masif mobilyalar tamamen ahşap bloklarla, ahşabın kaplama veya doldurma olmayan som ve saf halinden üretilerek elde edilir. Hem gözümüze hem de sağlığımıza hitap eden masif mobilyaların içeriğindeki kimyasal oranı mdf veya diğer ürünlere oranla çok düşüktür. Bu da diğer mobilyalara göre kullanım açısından avantajlı ve doğal olması sebebiyle yaşayan bir mobilyanız var anlamına geliyor. Günümüze kadar gelmiş antika mobilyaların masif mobilya olması bu durumu açıklayan güzel örneklerden biri.

Masif ahşap eşyalar çam, köknar, ladin, ıhlamur, kayın, dişbudak ve gürgen gibi ağaçların kullanılmasıyla elde ediliyor. Bu ürünler zamanla oluşacak tahrip edici etkilere karşı yaklaşık 250 sene kadar bir problem yaşanmadan kullanılabiliyor.

Peki mobilyalarda masif ürünlerin tercih edilmesi kullanıcılara ne gibi avantajlar sağlar?

Doğal malzemelerin kullanılmasının faydalarından en önemlisi bu malzemelerden üretilen ürünün çok defa sökülüp kurulabilir olmasıdır. Sağlam yapısı nedeniyle masif ahşap ürünler tekrar tekrar monte ve demonte edilebilirler. Mesela geçtiğimiz olimpiyat oyunlarının düzenlendiği dönemde Tokyo’da oluşturulan Nikken Sekkei tasarımı Olympic Village Plaza, ülke genelinde yerel yönetimlerden “ödünç alınan” 40.000 parça Japon servi, sedir ve karaçam ahşabı kullanılarak inşa edilmiş. Oyunların tamamlanmasının ardından bu yapı sökülerek yerel inşaat projelerinde bir miras olarak yeniden kullanması için belediyelere iade edilmek üzere tasarlanmış.

Masif mobilyaların diğer iyi yanı da zamanla bozulsa bile çevreye zarar vermeden geri dönüştürülebilir olması. Böylece çıkması muhtemel bir çöp, atık yığını bertaraf edilmiş oluyor.

Yine masif ahşabın dikkat çekici diğer özelliklerinden biri de evlerde bulunan bağıl nemi1 yüzde 45-57 oranında muhafaza etmesi ve bu özelliği sayesinde de bakteri, mantar ve böceklerin üremesini engelleyecek bir ortam oluşturması. Masif mobilyalar havadaki nemi tutmasıyla sirkülasyona yardımcı olarak bulunulan mekanın havasının temizlenmesinde etkili oluyor.

Peki, şimdi bu soru size: Sizin mobilyalarınız ne kadar eski?

 

 

1 Bağıl nem: Havada bulunan su buharına ait kısmî basıncın aynı sıcaklıktaki suyun denge buhar basıncına oranıdır.

2 Bu yazıda şu kaynaktan yararlanılmıştır: https://www.erkowood.com/masif-ahsap-nedirhttps://www.instagram.com/p/CUcUFlBK8v_/?utm_medium=copy_link

Nutuk Haklamak

Önceki içerik

Her Nefese İki Şükür

Sonraki içerik

1 Yorum

  1. Bizim evdeki mobilyalar hala masif. Ne kadar şaşırtıcı bir bilgi, havada ki nemi tutması. Sabırsızlıkla diğer yazınızı bekliyorum.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Son Eklenenler

En Son Eklenenler

Arşiv