Âb-ı Hayat

Özrün En Kıymetlisi: Tövbe

2

Egarr İbni Yesâr el-Müzenî radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Ey insanlar! Allah’a tövbe edip O’ndan af dileyiniz. Zira ben O’na günde yüz defa tövbe ederim.” (Müslim, Zikir 42. Ayrıca Ebû Dâvûd, Vitir 26; İbni Mâce, Edeb 57)

İnsanlar olarak hata edebiliyoruz ve hatalarımız yalnızca bilerek yaptıklarımızdan ibaret değil, farkında olmadan bir sürü yanlış yapabiliyoruz. İnsan nisyan ile maluldür derler. Çabuk unutur, başına gelen musibetleri de yaşadığı güzellikleri de kendine verilen nimetleri de bunların farkına varıp şükretmeyi de unutabilir. Şükretmeyi unutması da onun kulluğundan, aciz oluşundan kaynaklıdır. Sahip olduğumuz nimetlere hakkıyla şükredemiyor oluşumuz dahi bizim hataya düştüğümüzün işaretlerindendir.

Mesele hata yapmakta da değil, öyle ya da böyle her birimiz hataya düşüyoruz. Mühim olan düştüğümüz yerden kalkmak. İşte o kalkışın adıdır tövbe. Yaratandan özür dilemektir. Asıl sahibimizin kapısını çalmaktır. Hiç kapanmayan o kapıdır.

Herhangi bir hata ettiğimizde önce ah vah eder pişmanlık duyarız. Hiçbir şey düzelmeyecekmiş gibi gelir. Hep o kuyuda kalacakmışız, artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacakmış, derdin tasanın içinde boğulup gidecekmişiz gibi hissederiz. Fakat tüm bunlar o anki duyduğumuz yoğun pişmanlıktan ötürüdür. Halbuki Allah tövbe kapısının hep açık olduğunu, tövbenin bizler için her zaman bir fırsat olduğunu unutmamamızı ister. Yapılan hatayla boğuşup durmak yerine bir mümin duruşu sergileyerek evet bir hata yaptım ama şimdi bunu düzeltme zamanı demeli ve ayağa kalkmalıyızdır.
Ayağa kalkmanın ilk aşaması ise yaptığımız yanlıştan ötürü kalbimizin acımasıdır. Evvela pişman olur, istağfar ederiz. Ardından “ yaptığın kötülüğün hemen ardından bir iyilik yap” (Tirmizî, Birr 55) tavsiyesince bir iyiliğin peşinden koşarız. Sonrasında da aynı hataya bir daha düşmemek adına elimizden gelen gayreti sonuna kadar gösteririz. İşte tövbedeki asıl nokta burasıdır. Aynı hataya bir kez daha düşmemek. Zira biliriz ki mümin bir delikten iki defa sokulmayandır. O yanlışa bir daha düşmemekteki istikrarı sağlayabilen kişi, özür dilemenin hakkını vermiştir esasında.

Hadiste dikkat kesilmemiz gereken kısımlardan biri de Efendimiz’in peygamber olmasına rağmen günde yüz defa tövbe ederim dediği noktadır. Bu sözüyle Efendimiz önce ümmetini tövbe ve istiğfara davet ediyor aynı zamanda da Allah’ın rızasına götürecek yolu gösteriyor. Evet, Efendimiz (s.a.s) de tövbe ediyor. Bu da bize her insanın kendi halinin gereğince tövbeye ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. İşte bunun için de istiğfarın sürekli dilimizde olması gerekiyor. Bu istiğfar bizi affettirdiği gibi Allah’a da yaklaştırıyor.

Hasan-ı Basri Hazretlerine biri kıtlıktan şikayet etti. Başka biri fakirlikten diğer biri de çocuğunun olmadığından şikayette bulundu. Hepsine de istiğfar etmesini tavsiye etti. Daha başka insanlar da çeşitli konularda sual ettiler. Onlara da istiğfar etmelerini tavsiye etti. Sebebini sorduklarında ise Nuh suresinden ayetler okudu: “Rabbinizden bağışlama dileyin, O çok bağışlayıcıdır. (Bağışlama dileyin ki) üzerinize gökten bol bol yağmur indirsin. Sizi mal ve evlatlar ile desteklesin. Size bahçeler verip ırmaklar akıtsın” (Nuh Suresi 71/10-12). Bu örnekte de gördüğümüz üzere istiğfar her müşkülün çözümü için ilk basamak oluyor.

Allah hatalarımızın farkına varıp onları düzeltme gayretinde olabilmemizi nasip etsin.

  • Egarr İbni Yesâr el-Müzenî
    Egarr İbni Yesâr el-Müzenî’nin -radıyallahu anh- Medine’ye ilk hicret edenlerden olduğu bilinmektedir. el-Cühenî nisbesiyle de anılmaktadır. Kendisinden İbni Ömer, Muâviye İbni Kurre ve Ebû Bürde hadis rivayet etmişlerdir. Egarr -radıyallahu anh- hakkında kaynaklarda fazla bilgi bulunmamaktadır. İkisi tövbe ve istiğfara dair olmak üzere üç kadar rivayeti vardır.

Diyarbakır Ulu Camii

Önceki içerik

Bayram ve Çocuk

Sonraki içerik

2 Yorum

  1. Allah sizden razı olsun içimi ferahlattı yazınız. Tövbe ettim ama tövbemi bozdum defalarca aynı yanlışa düştüm ama ben Rabbimi çok seviyorum onun beni bırakmasını istemiyorum. Yazımı görürseniz sizden dua beklerim 🥰

    1. Güzel yorumunuz için çok teşekkürler😌Rabbim gönlünüze ferahlık versin🌸

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir