Âb-ı Hayat

Ramazan-ı Şerif’in Bize Kazandırdıkları

0

Ramazan ayı, insandaki güzellikleri ortaya çıkaran bir mevsimdir. Yaratılmışların en şereflisi olan insan, Ramazan ayında yaptığı ibadetlerle fıtratına uygun davranarak, Allah Teâlâ’nın kendisine ezelden bahşettiği güzelliğe yaklaşır. Her sene yepyeni bir insan inşa ederken sağlam bir irade kazandırır. Ve yine bir Ramazan ayı daha geldi, üzerimizde ne kadar kir, pas, gaflet varsa temizledi ve yeniden bizi imar etti. Şimdi ise veda vakti. Bu senenin Ramazan ayını uğurlarken, çalışmalarımızla elde ettiğimiz fıtratımıza uygun olan bu müslüman yaşam biçimini, sene boyunca devam ettirip istikamet üzere olmak isteriz. Artık fıtratını bulmuş her birey Fıtır Bayramı’na bu idrak ile ulaşır.

Gelin, hep birlikte Ramazan ayının bize neler kazandırdığını ve neler anlattığını, konuğumuz Levent Uçkan’dan dinleyelim.

Bu keyifli sohbeti dinlemeye başlamadan önce sizlerle bayramlaşalım mı? Efendim, bayram zaten mübarek olduğundan, bayramınız mübarek olsun, demeyeceğim. Eski zamanlarda bayramlaşmak için kullanılan ve söylenmek istenenden çok daha fazlasını anlatan bir cümle ile bayramlaşmak istiyorum sizlerle.

Iydiniz sa’id, ömrünüz mezîd, her rûzunuz bir ıyd olsun.

(Bayramınız mutlu, ömrünüz uzun ve her gününüz bir bayram olsun.)

Sümbül Sokak
https://www.instagram.com/sumbulsokaktasiniz/

Taksim Maksemi

Önceki içerik

Sokaklarda Öğrendik

Sonraki içerik

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir