Güncel

Bağış

0

İsrafı azaltmanın en etkili yolu, ilk etapta israf edilen ürünü oluşturmamaktır. Bir malzemeyi üretirken hem hammaddeye hem de enerjiye ihtiyaç duyulur. Üretildikten sonra kullanıcıya ulaştırılması için taşınmalıdır. Bu işlemlerden kurtularak, tasarruf sağlamanın en etkili yolu, ürünü yeniden kullanma ve satın alma miktarını azaltma ile olacaktır. Bu şekilde kendi bütçemiz ve sınırlı hammadde kaynakları için tasarruf sağlayabiliriz.

İsrafı azaltma yöntemlerinden biri olan yeniden kullanım, bağış yoluyla sağlanabilir. Bir kişinin çöpü, başka birinin hazinesidir. İstenmeyen aletleri, elektronik eşyaları veya kıyafetleri atmak yerine satmayı veya bağışlamayı deneyin. Sadece atıkları azaltmakla kalmayacak, başkalarına da yardım edeceksiniz. Belediyeler, sivil toplum kuruluşları, ikinci el mağazaları, okullar ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, kullanılmış kitaplar, çalışan elektronik cihazlar ve ihtiyaç fazlası mobilyalar, giysiler, ev tekstilleri dahil bir çok ürünün verilebileceği yerlerdir. Dijital ortamda kullanılan uygulamalar ile de ikinci el ürünler yeni kullanıcılara ulaştırılabilmektedir.

Sahip Olduklarımızı Nasıl Azaltacağımıza ve Yeniden Kullanacağımıza İlişkin Fikirler

Kullanılmış satın alın. Giysiden mobilyaya, ev aletlerine hatta yapı malzemelerine kadar her şeyi ikinci el mağazaları veya ikinci el ürün satan uygulamalarda bulabilirsiniz. Genellikle kullanılmış ürünler daha ucuzdur ve satılan ürünün yenisi kadar iyi olup olmayacağını gösteren bir puanlama sistemi vardır.

Daha az ambalaj kullanan ürünleri tercih edin. İsrafı ve maliyetleri azaltabilir. Yakın yerlerden ve toplu alışveriş yapmaya çalışın. Bu paketleme ve ulaşımdan tasarruf sağlar. Tek kullanımlık ürünler yerine uzun kullanımlı ürünler satın alın. Aldığınız ürününün sağlamlığına, uzun vadede kullanılabilirliğine dikkat edin. Bu ilk etapta masraflı gibi görünse de uzun vadeli tasarruf sağlayarak, atık oluşumunu azaltabilecek bir yöntemdir. Giysiler, mobilyalar, elektronik eşyalar gibi bir çok ürünün kullanımı sırasında oluşan ufak tefek hasarlara, bakım, onarım yaparak tekrar tekrar kullanılması sağlayın.

Ürünlerin yeniden kullanımının ve bağış yapmanın faydaları;

Hammadde ihtiyacını, lojistik faaliyetleri, enerji ihtiyacını azaltacağından tasarruf sağlar. Atık oluşumunun azalmasına ve çevrenin korunmasına katkı sağlar. Ekonomik tasarruf, sera gazı emisyonlarının azaltılması, atık sahalarına gidecek atık oranlarının azaltılması, ürünlerinin tam kullanımın sağlanması gibi bir çok fayda sağlayacaktır.

Zeynep Tanyeri
1979 senesinde Bingöl'de doğdu. Uzun yıllardır İstanbul'da yaşamakta evli ve iki çocuk annesidir. Üniversite eğitimini Çevre Mühendisliği bölümünde, Aksaray Üniversitesinde tamamladıktan sonra, Bahçeşehir Üniversitesinde Mühendislik Yönetimi üzerine Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Bazı özel eğitim kurumlarında, çevresel açıdan yaşam döngüsü değerlendirme ve post prodüksiyon eğitim sertifikaları aldı. Yaklaşık 15 senedir bir kamu kuruluşunda çevre yönetimi üzerine çalışmalar yürütmekte ve sıfır atık uygulama çalışmaları yapmaktadır. Ödüllü, bayat ekmeklerin değerlendirilmesi, kurumsal süreçlerin yaşam döngüsü değerlendirilmesi projelerinde çalıştı.

  Tüketim Çağında Hakikate Öykünen Sanat-II

  Önceki içerik

  Tekbir ve Salât-ı Ümmiye

  Sonraki içerik

  Yorumlar

  Yorum Yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir