Güncel

Gıda İsrafı

0

BBC Türkiye’nin derlediği bir haberde, 2021 BM Gıda İsrafı Raporu’na göre Türkiye’de her yıl 7,7 milyon ton yiyeceğin çöpe atıldığı söyleniyor. Bu rapora göre her yıl kişi başına 93 kilogram yiyecek çöpe atılıyor ve Türkiye, dünya genelinde kişi başına en çok gıda israf eden ülkeler arasında üçüncü sırada yer alıyor.

Gıda israfının gelir durumu yüksek olan ülkelerde daha fazla olduğu düşünülmekteyken, araştırmalar gelir gruplarından bağımsız olarak her ülkede önemli miktarda gıdanın israf edildiğine işaret ediyor.

Yine aynı rapordan derlenen haberde satış noktalarında, toplu yemek yenen yerlerde, evlerde, tüketilebilecek kalitedeki gıdanın %17’sinin doğrudan çöpe gittiğine ve israfın %61’inin evlerde yapıldığına değinilmiş. Toplamda 23 milyon kamyon dolusu gıda israfı olduğu vurgulanmış.

İsraf edilen gıdanın üretiminden tüketimine ve nihai ömrünü tamamlamasına kadar geçen süreçte, salınan sera gazı emisyonlarına dikkat çekilen habere göre, israf edilen gıdanın küresel sera gazı emisyonuna etkisinin %8 ila %10 civarında olduğu ve 2019 yılında 690 milyon kişinin açlıktan etkilendiği tahmin ediliyor. BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, gıda israfının 2030’a kadar yarı yarıya azaltılmasını öngörüyor.

Bizler de israfı haram kılan bir dinin mensupları olarak israfın engellenmesi veya azaltılması sayesinde açlık ve çevre sorunlarının da azaltılmasında büyük bir iyileşme sağlanacaktır diye umuyor, sevinç ve heyecanla beklediğimiz mübarek Ramazan ayının arefesinde hepinizi bu seferberliğe davet ediyoruz.

O Gördüğünü Gösterir

Önceki içerik

Bülbül Kasidesi

Sonraki içerik

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arşiv